Iliada – streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pieśń XXI – Walka nad rzeką
Pieśń opisuje walkę Achillesa z bogiem rzeki opływającej Troję – Skamandrem.

Pieśń XXII – Śmierć Hektora
Achilles po wielu stoczonych walkach dociera do murów Troi. Tu czeka na niego Hektor, który jako jedyny nie schronił się za murami miasta. Priam błaga syna, aby nie narażał się na śmierć i schronił się w Troi, Hektor chce jednak stawić czoła Achillesowi. Jednak i jemu brakuje odwagi, ucieka przed Achillesem, trzykrotnie okrążając mury miasta. Decyduje się na walkę z Achillesem dopiero po interwencji Ateny, która przybiera postać jego brata Deifoba i namawia go do walki. Atena dodatkowo wspiera duchowo Achillesa w walce. Hektor proponuje, aby zwycięzca pojedynku postąpił godnie z ciałem zmarłego przeciwnika, Achilles odmawia. Rozpoczyna się pojedynek. Herosi walczą najpierw na włócznie, potem na miecze. Achilles zadaje Hektorowi śmiertelną ranę w szyję. Hektor umierając prosi Achillesa, aby nie dopuścił do zbezczeszczenia jego ciała, Achilles jednak odmawia i pastwi się nad ciałem zmarłego przeciwnika, przebijając mu na wylot stopy, przywiązując je do kół rydwanu i objeżdżając mury Troi. Ojciec Hektora, Priam, oraz jego matka, Hekabe widząc tak bezczeszczone ciało syna rozpaczają.

Pieśń XXIII – Igrzyska na cześć Patrokla
Pieśń opowiada o pogrzebie Patroklesa i igrzyskach wyprawionych na cześć zmarłego.

Pieśń XXIV – Pogrzeb Hektora
Po zapadnięciu zmroku do Achillesa przybywa Priam, błagając o wydanie ciała syna. Oferuje za nie tyle złota, ile ono waży, rzuca się przy tym do nóg Achillesa. Wzrusza Achillesa wspomnieniem jego własnego ojca i skłania go do wydania ciała. Taki jest kres gniewu Achillesa. Trojańczycy grzebią swego najdzielniejszego wojownika, Hektora.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Geneza wojny trojańskiej
2  Inni bohaterowie Iliady
3  Iliada jako eposKomentarze: Iliada – streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2008-10-05 15:33:05

Tak, streszczenie jest godne pogratulowania. Jest dobre, jeśli ktoś chce sobie bezboleśnie przypomnieć problematykę utworu, jednak dla tych, którzy na tej pracy postanawiają się oprzeć jeśli chodzi o ich wiedzę o 'Iliadzie' proponuję zerknąć do innego źródła, które zawierać również będzie opis pożegnania Hektora z Andromechom.


2008-09-29 21:33:51

Całkiem niezłe streszczenie, nie pomija ważnych wydarzeń, a przy tym jest klarowne. jedna uwaga co do uwag na początku: mówi się "odnośnie do", nie "odnośnie":P


2007-11-20 20:48:01

Jestem uczennicą pierwszej klasy LO. Bardzo pomogło mi to streszczenie,a w szczególności test sprawdzający. Brawo dla (p.)Małgorzaty! I serdeczne dzięki! ;-)


2007-05-01 12:21:03

Dobre streszczenie. Nie za długie, nie za krótkie. Przy odpowiednim skupieniu pozwala na dobrą powtórkę, ale trzeba uważać na niektóre określenia gdy ma ktoś do czynienia pierwszy raz z tym eposem.
Streszczenia książek
Tagi: